Ha a téli kamra legnépszerűbb színes favoritjait igyekeznék csokorba szedni, akkor a sütőtök, cékla, sárgarépa, birs verhetetlen, tuti befutók lennének. Viszont nem titkolt szándékom, mint a táplálkozástudománnyal foglalkozóknak általában, hogy igyekezzek szélesíteni az emberek étkezési látókörét. Szeretném bővíteni az örömmel, jóízűen elfogyasztható élelmiszerek listáját. Ezért most kevésbé favorizált, ámde pazar alapanyagokat és azokból megálmodott ízkombinációkat szeretnék bemutatni. Ígérem ha sikerül túljutnod a kezdeti táplálkozási gátlásokon, akkor hihetetlenül ízletes és kevésbé szokványos téli egytálételekkel kényezteteheted tested, lelked a ránktörő hideg mindennapokban.
Kevés a fehérrépánál számkivetettebb zöldség létezik. Bevallom, kezdő, saját konyhám főnökeként tapasztalatokat gyűjtő időszakomban, még a húslevesből is igyekeztem száműzni, mondván “Minek bele, ha úgyse eszi meg senki!?” Utána következett az az időszak, amikor rájöttem, hogy az íze miatt azért nem árt mégis belefőzni. Majd az, amikor kiderült, hogy apróra vágva a gulyáslevesbe, minden mással alaposan elvegyítve, még ehető is akár. De egy egészen új dimenziót nyitott, egy Balaton-felvidéki étterem, mikor köretként, püré formájában pakolták a tányéromra. Azóta szeretem a fehérrépát! Püréként. Önmagában.
A következő három receptben egészéges, téli ételeket mutatok: merjünk kísérletezni!
Fehérrépa püré, Rozmaringos sertésszűzzel – Recept (4 főre):
1200 g fehérrépa – minimum ennyi, amennyiben kizárólag ez lesz a köret
600 g fehérrépa – amennyiben, ez “csak” a zöldség szerepét tölti be a tányéron
600 g burgonya – amennyiben a “csak” zöldség mellé egyéb köretre vágysz
600 g sertés szűzpecsenye
100 g vaj
néhány gerezd fokhagyma
néhány rozmaring ág
1 – 2 evőkanál étolaj
só,bors
A sóval, borssal meghintett sertés szűzpecsenyének 1-2 evőkanál olajon, nagyobb lángon (indukciós lapon 7-8 fokozat) piríts kérget (forgasd míg pirosasra nem színeződik a külseje mindenhol), majd vedd a tűzhelyet alacsonyabb fokozatra (4-5) és helyezd rá, mellé a rozmaring ágat és a fokhagyma gerezdeket, fedd le és süsd készre.
Ha burgonyát is készítesz köretnek, akkor a hámozott krumplit szeleteld nagyjából fél centis korongokra és helyezd sütőpapírra, tepsibe. Kend, vagy spricceld meg olajjal, hintsd meg sóval és 200-220 fokon süsd aranybarnára.
A fehérrépát meghámozva, nagyobb darabokra vágva, bő vízben, sóval főzd puhára. Majd egy turmixgépben, vagy botmixerrel pürésítsd a vajjal (több vajat is elbír, de a zsírtartalma miatt érdemes egy ésszerű határt szabni), és sóval, borssal fűszerezd!
Karalábé rizottó, petrezselymes csirkemellel:
A karalábé kapcsán hasonló élményeket tudnék felsorakoztatni, mint amiket már a fehérrépánál leírtam, azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy a zsenge karalábé nyersen, kisétkezésekre zseniális! És bár nagyon hasonszőrű lesz a két következő étel, de ez nem véletlen. Azt szeretném érzékeltetni ezáltal, hogy egy séma rengetegféle módon használható, ezért érdemes bátran próbálkozni!
150g basmati rizs
600g csirkemell
4 -5 db kisebb, zsenge karalábé
1-2 csokor petrezselyem
½ – ¾ doboz Nádudvari vajkrém, vagy Philadelphia sajtkrém, esetleg plusz maradék sajt
1 evőkanál étolaj
pirított mandulaforgács
só, bors
A rizs átmosását követően, az apró kockára vágott karalábéval, sós vízben főzd puhára. Azt javaslom, hogy kevesebb vízzel indítsd a főzést (azért lepje el!) és figyelve, kóstolva pótold ha hiányzik még. Az a cél hogy a rizs és a karalábé úgy puhuljon meg, hogy még legyen rajta egy kis lé, amiben a vajkrémet óvatos kevergetés mellett oszlasd el. Ha van némi reszelhető, maradék sajt a hűtőben, akkor bátran reszeld hozzá, hálás lesz érte! Szórj rá fél – egy csokor apróra vágott petrezselymet és sóval, borssal ízesítsd. Kicsit szaftosan, de nem folyósan jó. A sóval, borssal fűszerezett csirkemellet 1-2 kanál olajon, hirtelen süsd pirosra, majd alacsonyabb fokozatra véve a megmaradt, fél – egy csokor petrezselyemmel szórd meg és fedő alatt süssük készre. Tálaláskor egy kevés pirított mandulaforgács, mint az őszi – téli kamra ékköve teheti még izgalmasabbá ezt a fogást.
Karfiol bulgottó, natúr sült lazaccal:
150g bulgur
600g bőrös lazac
1 kisebb fej karfiol
½ doboz Nádudvari vajkrém, vagy Philadelphia sajtkrém, esetleg plusz maradék sajt
1 csokor petrezselyem vagy kapor (szeptember – október)
1 ek olívaolaj
pirított dió
A karfiol bulgottó tökéletesen ugyanúgy működik mint a karalábés rizottó. Az aprítógépben, a bulgurnál kissé robosztusabbra aprítsd a karfiolt, előbb kevesebb, majd időnként pótolt sós vízben főzd puhára. Azt követően jöhet a vajkrém és esetleg a hűtőben elfekvő maradék sajt (ami éppen van, volt ez már trappista, cheddar és feta is). Végül, attól függően, hogy melyik zöldfűszert részesíted előnyben, vagy hogy hónaptól függően, melyik áll frissen a rendelkezésedre, fűszerezd kaporral vagy petrezselyemmel. Eközben a bőrös lazacot, sózva, borsozva, olíva olajon, alufólia alatt süsd puhán omlósra 200 – 220 fokon.
Végül tálaláskor egy igazán őszi – téli ízvilágot kölcsönző pirított dióval szórd meg.
A fehérrépa és a burgonya is hazánkban megtermő, egész évben rendelkezésünkre álló, míg a karfiol májustól – decemberig elérhető zöldségféle. Alacsony szénhidrát és kalória tartalommal, ámde magas rosttartalommal vannak megáldva. Érdemes néha újragondolni a rendelkezésünkre álló alapanyagokat, mert a télbe haladva szűkül a választék és megszokott étkezési köreinket futva táplálkozásunk egyhangúvá válhat, ami nehezíti a minket körülvevő szürkeséggel való megküzdést. Napfény hiányában legalább a tányérunkon legyen valami szívet – lelket melengető!