Egy egészen más típusú bevásárlólistával készült tavaszra szakértőnk, Török Éva dietetikus, de az élet új helyzetet teremtett, ezért most piaci nézelődés helyett lássuk, hogy mit érdemes végiggondolni az élelmiszerraktár feltöltése kapcsán, ha karanténba kényszerülünk. A szakértő a „mit vegyünk kérdésre” így fogalmaz: „Igen, az első pánikhangulatban volt egy liszt, cukor, rizs, vécépapír vonulat, de ezzel azért nem jutunk messzire. A tartósság egy szempont, azonban mivel előreláthatólag nagyságrendileg két hónapot szükséges megoldani, nyilván kisebb bevásárlásokkal, így amennyire lehet, törekedjünk az egészségünket szolgáló, megfelelő tápanyagtartalmú raktárkészletet összeállítására.” Íme a teljes lista, amelyet érdemes követni:
Kenyér, kenyérfélék
Friss kenyér, kifli, zsemle (fagyasztható), pita (fagyasztható), tortilla (fagyasztható). Amíg napi szinten elérhető, addig is javasolt a boltba járás számát csökkenteni, ezért érdemes a mélyhűtőben, vagy a polcon, szekrényben tárolható verzióból is tartanod otthon. Hosszan elálló verzió – vékony ropogós kenyérfélék – extrudált kenyerek (Finn Crisp, Wasa, Abonett stb.) – ez utóbbiak közül azt javaslom a laktatóbb, tömörebb verziót válaszd, teljes kiőrlésű lisztből, nem csak mert hamarabb érsz el vele teltség érzetet, de tápértékben is nyerőbb.
Köretek (gabonák, álgabonák)
Tészta, mivel előbb – utóbb a zöldség és gyümölcshozzáférés lesz a legnehezebb, így a rost biztosítása céljából a teljes kiőrlésű vagy a magas rosttartalmú, borsó, csicseri-, vörös lencséből készült az előnyösebb. A rizs, burgonya, nagyszerű, de hosszútávon érdemes a változatosságra törekedni, hiszen annyi minden más lehet monoton a bezártságban, legalább ezen a fronton ne kelljen egyhangúsággal szembenézned. A köles, bulgur, zab semleges ízűek, így a legtöbbek számára szerethető, gyerekekkel könnyen elfogadtatható. A kölest és a zabot édesen és sósan is elkészítheted, így a lehetőségek száma nő. A quinoa, hajdina már megosztóbb, de ha kóstoltad már és íze kellemes volt számodra, akkor ne hagyd ki beszerzési listádról! Ez utóbbiak a kevésbé keresettek, így még a napokban is találtam a boltok polcain.
Zöldség, gyümölcs
Amíg hozzáférhető friss (természetesen a lehető legkevesebb emberi kontaktussal), addig válaszd az idényre jellemző retket, medvehagymát például. Az alma, burgonya, sárgarépa, fehérrépa, karalábé, cékla jól tárolható, változatosan felhasználható alapanyagok ezért ezekből érdemes bespájzolni. Ami a mélyhűtő jelentős részét tegye ki, az a fagyasztott zöldség (spenót, brokkoli, borsó, kukorica, zöldbab, különböző keverékek) és gyümölcs (eper, málna, szeder, áfonya, meggy és akár mixek pl. mangó – málna) legyen. Kevesen tudják, de a gyorsfagyasztott termékek azonos vitamintartalommal rendelkeznek, mint friss társaik, ami elég klassz a vírussal szembeni védekezés esetén. Konzervgyümölcs esetén, azt javaslom válaszd a cukor és édesítőszer nélkül készült verziókat, melyek gyümölcsszirupban kerülnek tartósításra, szénhidrát ebben is van bőven, de az ízén érezni fogod, hogy jóval kevésbé édes még így is, mint cukros társaik. Lekvár vásárlás esetén szintén ezt ajánlom, vagy natúr szilva lekvárt, vagy gyümölcs koncentrátummal konzervált társait válaszd!
Tojás:
Alfa és omega, jó fehérje és vitamin forrás, sósan, édesen krémnek, feltétnek, süteménynek elkészíthető és viszonylag hosszan tárolható. El ne felejtsd!
Hús, hal:
Fagyasztva tárolható, sütve, főzve, de akár krémnek, pástétomnak elkészítve is hasznosítható. Többfélét válassz, hogy ne legyen unalmas a rendelkezésedre álló készlet! Mivel ez a maradjunk otthon állapot szinte biztos, hogy kevesebb kalóriát igényel, majd mint átlagos mindennapjaink, ezért inkább a zsírszegény húsrészeket favorizáld! A halról meg ne feledkezz! A fagyasztott vagy konzerv verzió más – más ételek elkészítését teszi lehetővé, de az egészségünk számára oly hasznos omega 3 zsírsav mindkét formában jelen van.
Tejtermékek:
Tej fronton az ESL 21 napig tárolható a hűtőben, aminek kapacitása ugyan véges, de ez ideig – óráig még a friss hatást kelti, utána marad a tartós. Alternatív növényi italok, pedig a kamra, spájz, szekrény polcán is vidáman elállnak. Tejföl, kefír, túró ne maradjon a boltba, de a polc elejére, a gyorsan felhasználandó alapanyagok közé kerüljön, mert annál pazarlóbb és bosszantóbb nincs, mintha jelen körülmények között valami tönkremegy. Sajtok közül a félkemény, kemény érlelt sajtok vákuumfóliába-, viaszburokba csomagolva simán kibírják az elvonulásunkat, ezért pár nap alatt felhasználható porciókba, de több is kerüljön a hűtőbe.
Olajos magvak:
Fantasztikus tápanyagtartalommal és kalóriatartalommal bírnak, így kihagyhatatlanok, de óvatosan a bevitt mennyiséggel – heti kétszer tizenöt szem hasznunkra válhat, azonban a filmnézés közben észrevétlenül eltűnő fél kilós csomagok veszélyforrást jelenthetnek a halmozódó kalóriák szempontjából.
Olaj, fűszer:
Na itt aztán ne spórolj! Kis helyen, minden különösebb igény nélkül eltárolható, cserébe hatalmas változatosságot hoz az elkészített élelmiszerek világába. Érdemes különböző olajokat (napraforgó, olíva, tökmag, stb.) és cserepes fűszernövényeket is beszerezni, mert ez utóbbi az ablakpárkányon pusztán némi vizet igényelve, friss alapanyag érzetét kelti, hogy az ízrobbanásról, amit a szárított fűszerekhez képest nyújt már ne is beszéljek!
Plusz egy tipp: mozogj!
Amíg a betartandó szabályok lehetővé teszik, menj el sétálni, futni, vagy a kertbe tollasozni! Mindeközben, persze tartsd a biztonságot nyújtó távolságot az emberektől, ez most mindennél fontosabb, illetve majdnem mindennél, talán még ennél is lényegesebb, hogy maradj ember ebben a helyzetben. Bevásárlás, gyógyszertárban vagy szükséges orvosi ellátás során légy tekintettel másokra is!